De senaste åren har frågan om fria mensskydd i skolan uppmärksammats mer och mer. Medvetenheten och förståelsen för varför det är viktigt ökar, inklusive vilka fördelar det leder till. Flertalet kommuner i Sverige har på kort tid fattat politiskt initierade beslut om att det ska vara obligatoriskt, det är inte svårt eller omöjligt, men ibland är det skönt med lite hjälp!


Mallen är tänkt att fungera som ett stöd och inspiration för politiskt engagerade som planerar att lägga fram motioner i frågan, eller andra personer i maktposition som är i behov av skarpa argument i beslutsprocesser. Dessa argument med tillhörande källor kan användas fritt i författandet av en motion och givetvis omformuleras efter eget tycke och smak. Och sprid gärna ordet vidare om att mallen finns!

Ladda ner här!


0 Comments

Lämna ett svar

Avatar placeholder

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *