Det blir ingen menskligare skola i Tranås 🙁 Enligt den motion som Socialdemokraterna lagt fram ville de att mensskydd skulle vara gratis för elever i grundskolan och på Holavedsgymnasiet. Argumenten var att i en del familjer är kostnaden för mensskydd vara så stor att konsekvensen blir att skyddet inte byts tillräckligt ofta och därmed påverkar hälsan hos elever eller att man uteblir från skolan.

Socialdemokraterna menar att mensskydd inte ska vara någon klassfråga och föreslog därför att det ska finnas gratis på skolorna. Men efter barn- och utbildningsnämndens sammanträde är förslaget att motionen ska avslås.

– Vi var inte eniga i beslutet, säger ordförande i barn- och utbildningsnämnden Erik Nygårds (L). Vi känner att det kanske inte är skolans uppgift att erbjuda detta och har man behov så ska det finnas hos skolsköterskan.

Att mensskydd finns hos skolsköterskan räcker inte vilket måååånga elever vittnat om. Förhoppningsvis är inte sista ordet sagt!


0 Comments

Lämna ett svar

Avatar placeholder

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *