Flera unga med mens stannar hemma från skolan. En av anledningarna är att många inte har råd med tamponger och bindor. Nu ska Svenska kyrkan i Borensberg hjälpa till med mensskydd på Hällaskolan under de kommande två åren. Både eleverna och skolans rektor Andreas Palmqvist är positiva till satsningen!

– Det är ett bra initiativ för mensstruerande personer. Det är för eleverna, säger han.

Initiativet kommer från kyrkoherden Ilona Degermark som hoppas att det ska kännas tryggare att vara i skolan och att elever som kommer från hem med knaper ekonomi inte ska behöva oroa sig över att ha råd med mensskydd. Stadsmissionen på flera håll i Sverige har under året berättat om att unga människor inte har råd med mensskydd, t ex i Östergötland och i Göteborg.

– Vi får berättelser från familjer med tonårstjejer som inte går till skolan när de har mens, för man har inte råd att köpa mensskydd, säger Sanna Detlefsen, på Östergötlands stadsmission i en intervju med MVT.


0 Comments

Lämna ett svar

Avatar placeholder

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *