Värnamo Nyheter rapporterar om en ny motion som lagts av kommunpolitikerna Emina Dautovic och Fjodor Eklund från Vänsterpartiet:

”Vi lever i en tid när det borde vara en självklarhet att frågan om kostnadsfria mensskydd i skolan finns med på den politiska dagordningen. Skottland har redan infört gratis mensskydd i skolan och likaså förekommer det i en del kommuner i Sverige samt är på gång i än fler – det är hög tid att Värnamo kommun följer efter. Det är både en klassfråga och en jämställdhetsfråga. Ingen ung tjej ska behöva missa skolan för att hon inte har råd med mensskydd och är orolig att mensen blöder igenom.

Vi föreslår kommunfullmäktige att besluta: Att kommunen utreder hur man kan erbjuda elever i grundskola och gymnasium kostnadsfri utdelning av mensskydd”

Nu håller vi tummarna för att Värnamos kommunfullmäktige inser värdet av fria mensskydd och bifaller motionen!!


0 Comments

Lämna ett svar

Avatar placeholder

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *