Det finländska landskapet Österbotten ska gå i bräschen när det gäller att dela ut gratis mensskydd. Det anser Johanna Holmäng, politiker i Svenska Folkpartiet, som lämnat in en motion i ärendet. Målet är att gratis mensskydd ska erbjudas till alla som behöver det i områdets skolor.

– Jag har alltid tyckt att det på något sätt är ojämlikt och orättvist att kvinnor ska behöva betala sådana här summor för sköta menstruationen. Mensen omgärdas ännu av tabu och kunskapsluckor och samhället behöver bli bättre på att anpassa sig till kvinnors villkor, säger Johanna till Svenska Yle.

Hon påpekar dessutom att det inte bara handlar om den ekonomiska aspekten utan genom att lyfta frågan hoppas hon att det blir mer tillåtet att prata om det och att det inte ska behöva kännas jobbigt.

Applåd till Johanna och alla andra politiker som förstår 1) varför tillgängliga mensskydd är så viktigt och kämpar för förändring.


0 Comments

Lämna ett svar

Avatar placeholder

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *