Delstaten West Australia ska börja erbjuda gratis bindor och tamponger till elever i mellan- och högstadiet. Beslutet gäller 220 kommunala skolor!

Initiativet är till för att lätta på den ekonomiska bördan för familjer som har svårt att få pengarna att räcka till det mest nödvändiga, men också för att elever ska slippa oroa sig för att inte ha tillgång till ett mensskydd vid behov.

Hur distributionen ska gå till är inte beslutat än men berörda elever har kommit med egna förslag.

Daisy Edwards på Mt Lawley Senior High School vill se behållare på toaletterna så att eleverna kan “bestämma själva och ta det dom behöver utan att tvingas fråga runt”. Vi håller tummarna för Daisys förslag


0 Comments

Lämna ett svar

Avatar placeholder

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *