Nära hälften av alla arbetande svenskar tycker att Sveriges arbetsgivare bör tillhandahålla gratis mensskydd på arbetsplatsen. Ändå är det bara sju procent som uppger att det erbjuds bindor, tamponger eller trosskydd på arbetsplatsen. Det framkommer av en färsk Sifo-undersökning på uppdrag av hygien- och hälsoföretaget Essity.

51 procent av kvinnorna och 46 procent av männen tycker att arbetsgivaren ska tillhandahålla mensskydd. Intressant nog svarar 33 procent av kvinnorna att de inte tycker att arbetsgivaren ska behöva tillhandahålla gratis mensskydd. Jämför man åldrarna så är det främst unga som tycker att mensskydd ska finnas på jobbet; 61 procent i åldersgruppen 18–34 jämfört med 43 procent av de som är 35–49 år och 42 procent av de i 50–69-års åldern.

Läs mer om undersökningen här.

Categories: VISSTE DU

0 Comments

Lämna ett svar

Avatar placeholder

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *