Från och med höstterminen 2023 alla kommunala skolor i Vellinge att tillhandahålla gratis mensskydd.

Sofia Henderup Larsson, utbildningschef vid Vellinge kommun säger att de har ett ansvar att göra skolan så jämställd och jämlik som möjligt. Diana Roik, rektor på den kommunala skolan Stora Hammar säger:

– Vi på Stora Hammars skola vill så klart underlätta vardagen för alla med mens och öka tillgängligheten på mensskydd för dem som behöver

På Skärgårdsgymnasiet och på Rodengymnasiet i Norrtälje får eleverna numera tillgång till gratis mensskydd. På andra gymnasieskolor i kommunen kan elever få mensskydd genom elevhälsan, men vi hoppas att de inspireras av ovan nämnda gymnasium och menssäkrar toaletterna!


0 Comments

Lämna ett svar

Avatar placeholder

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *