I februari föreslog vänsterpartisten Björn Abelli att kommunens skolor skulle erbjuda fria mensskydd. Redan då var det på gång i gymnasiet och de fria skolformerna. I nuläget utreds frågan på grundskolenivå och Barn- och ungdomsnämnden har fått motionen på remiss. Ett exempel från kommunen är Osbecksgymnasiet som tar täten och delar ut fria mensskydd till eleverna.

Enligt Osbecksgymnasiet ser man det som en jämställdhetsfråga och började undersöka saken efter en socialdemokratisk motion i riksdagen 2021. Tidigare har skolan erbjudit gratis mensskydd hos skolsköterskan.

 – Det startade en tanke i verksamheten, dåvarande elevhälsochefen nappade och tyckte att vi skulle erbjuda detta. Frågan har varit uppe i olika ungdomsforum och elevrådet. Eleverna är väldigt positiva och jätteglada för detta. Nu behöver eleverna inte gå och fråga efter det, så vi når fler nu. För vissa kan det vara genant att prata om, säger rektorn Charlotta Eroldsson.

-Nu slipper man dra upp byxorna igen och gå och fråga efter mensskydd, säger Ester Fagerlind i årskurs två.

 –


0 Comments

Lämna ett svar

Avatar placeholder

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *