Istället för en prislapp med kronor och ören är hyllan med bindor och tamponger märkt med: Gratis. Sedan i våras har Zeeshan Malik delat ut fria mensskydd i sin lilla livsmedelsmedelsbutik på Godhemsgatan i Majorna. Allt började med att två unga tjejer kom in till butiken och höll på att blöda igenom sina kläder, berättar Zeeshan Malik.

– De hade inga pengar så jag sa: Ni får det gratis. Då insåg Zeeshan Malik att mensskydd borde vara gratis. När det blev vida känt om Zeeshan Maliks generositet, har kvinnor från hela staden besökt butiken.

– Det är mest skolflickor utan några pengar som kommer hit i det ärendet.

Zeeshan Malik ger bort mensskydd för uppåt 2 000 kronor i månaden. Han hoppas att hans initiativ ska skapa diskussion och ändra synsättet på mensskydd.

Categories: VISSTE DU

0 Comments

Lämna ett svar

Avatar placeholder

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *