Som Göteborgs Stadsmission ligger bakom. Syftet är att uppmärksamma mensfattigdom och uppmuntra folk att bli mensfaddrar, alltså att skänka en summa som motsvarar två paket bindor och tamponger.

”Varje dag träffar vi unga personer som inte har råd med mensskydd. Försök tänka dig in i den situationen. Toalettpappret du använder istället för mensskydd skaver i trosorna och du oroar dig över fläckar på kläderna. Du frågar kompisarna om du får låna en binda, men du skäms över att hela tiden säga att du glömt.

Rädslan för att blöda igenom påverkar sömnen och du får svårt att koncentrera dig i skolan. Du kan inte följa med och simma och du väljer att stanna hemma istället för att träffa dina vänner. För många unga i Göteborg är det just så verkligheten ser ut.”

Gå in på www.mensfadder.se och läs mer!

Categories: VISSTE DU

0 Comments

Lämna ett svar

Avatar placeholder

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *