I Tidaholm opinionsbildar Zelal-Sara Yesildeniz, Hedda Johansson och Eduard Neagoe för fria mensskydd!

“Kommun efter kommun i hela Sverige inför gratis och tillgängliga mensskydd på mellan- och högstadiets toaletter. Skolsköterskor i hela landet bekräftar att elever efterfrågar mensskydd i samband med att de får sin mens när de är i skolan. Då räcker det inte att det bara finns mensskydd att hämta hos skolsköterskan när hen finns på plats utan det krävs gratis och tillgänglig mensskydd på toaletterna!

I Grästorp, som är först ute i Skaraborg att införa gratis mensskydd på skolorna, kommer elevhälsan ansvara för uppföljning och utvärdering av förslaget. Dags att Tidaholms kommun tar efter”


0 Comments

Lämna ett svar

Avatar placeholder

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *