Enligt UNICEF uppger 43 %av flickor och tonåringar i Mexiko att de föredrar att stanna hemma under mensen framför att gå till skolan. Bristande tillgång till vatten och dåliga toaletter i skolor kan bidra till högre frånvaro och sämre studieresultat bland annat. Dessutom är de allmänna kunskaperna om mens begränsade. Det behövs utbildning, mensvänliga toaletter och förändrade attityder – precis som i Sverige.

UNICEF i Mexiko har i flera år samarbetat med det svenska företaget Essity i verksamheten ”Hygiene is our right” som jobbar med dialog bland ungdomar kring menstruation och hygienfrågor och för att bryta tabun. Nyligen förlängdes samarbetet med ett treårigt avtal ✌️


0 Comments

Lämna ett svar

Avatar placeholder

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *